Monika Ciszewska

Niewielkimi krokami do zdrowia

Dziś, czwartego lutego, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. To dzień, w którym warto pomyśleć o tym, jakie działania mogą nam pomóc w profilaktyce nowotworowej. Już niewielkie zmiany mogą mieć pozytywne konsekwencje.

Niewielkimi krokami do zdrowia

Rak staje się chorobą społeczną, a wkrótce może być uznany za chorobę cywilizacyjną. Wielu z nas ma w swym otoczeniu osoby dotknięte tą chorobą. W Światowym Dniu Walki z Rakiem warto pomyśleć o tym, co możemy zmienić w swym codziennym życiu, by zminimalizować ryzyko ewentualnego zachorowania.

Profilaktyka ma wiele twarzy

Profilaktyka związana z zapobieganiem nowotworom ma wiele aspektów.
Kluczowe są badania profilaktyczne – mówi Elżbieta Kozik, Prezeska Ruchu Społecznego Amazonki – ale z naszego doświadczenia wynika, że dostęp do tych badań, jest niestety utrudniony. Dlatego wielu Polaków zniechęca się do profilaktyki już na pierwszym etapie. Dlatego razem z ING Życie w ramach akcji Apetyt na życie rozpoczynającej się w Światowym Dniu Walki z Rakiem czyli 4 lutego zachęcamy Polaków do najprostszego badania, jakim jest badanie krwi – dodaje Elżbieta Kozik.

Już prosta morfologia bowiem, może wskazać nam ewentualne nieprawidłowości wymagające dalszej diagnostyki.

Ruch ma być przyjemnością

Ale nie mniej istotne są takie czynniki jak wspomniany ruch czy dieta. Dlaczego? Aktywność fizyczna zmniejszenie zagrożenia otyłością, która z kolei powoduje wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór.
U osób z nadwagą często występują zaburzenia w produkcji i wydzielaniu insuliny, które mogą doprowadzić do powstania nowotworu. Istnieje ścisły związek pomiędzy hiperinsulinemią a zwiększeniem ryzyka zachorowania na raka sutka, jelita grubego i prostaty. Aktywność fizyczna jest jednym z najprostszych a zarazem skutecznych elementów profilaktyki antyrakowej - mówi dr Hanna Tchórzewska – Korba, specjalista II ds. rehabilitacji ruchowej, ekspert Stowarzyszenia Amazonki. -   Nawet zwykły spacer pozwala nie tylko na relaks, ale ma też duży wpływ na nasze zdrowie. Należy pamiętać o tym, że wysiłek fizyczny powinien być odpowiedni zarówno do stanu fizycznego danej osoby jak i jej wieku. Kluczem do sukcesu może okazać się systematyczność – dodaje doktor Tchórzewska-Korba.

Warto sobie zaplanować 30 minut dziennie tylko dla siebie i w tym czasie wykonać kilka prostych ćwiczeń lub pójść na spacer. Jako aktywność fizyczną zaleca się nie tylko basen czy siłownię. Warto zastanowić się i znaleźć coś, co po prostu sprawia nam przyjemność. Może to być jazda na rowerze, gimnastyka w czasie oglądania ulubionego serialu czy spacer z psem. Wiele osób skarży się, że brak aktywności fizycznej w ich stylu życia wynika z braku czasu. Pamiętajmy jednak, że możemy być aktywni na wiele naprawdę prostych sposobów.

Dieta – najlepszy kosmetyk i lekarstwo bez skutków ubocznych

Odpowiednia dieta ma wpływ nie tylko na dobre samopoczucie, wygląd czy umysł, ale dużej mierze właśnie na zdrowie. Niestety żyjemy coraz szybciej i nie zwracamy uwagi na to, co jemy. Dlatego wraz z wejściem w nowy rok postawmy przed sobą nowe zadanie – jedzmy świadomie. Najlepiej spożywać produkty mało przetworzone, nie zawierające szkodliwych dodatków chemicznych i konserwantów, wolne od sztucznych nawozów, antybiotyków, hormonów i nie modyfikowane genetycznie. Takie produkty są nie tylko zdrowe, ale po prostu smakują lepiej. Dieta, zarówno ta, która mam pomóc zrzucić zbędne kilogramy, jak i ta która ma pomóc w trosce o zdrowie wymaga regularnych posiłków. Należy spożywać 5 posiłków dziennie. Głodzony organizm, każdą porcję jedzenia będzie starał się chomikować na gorsze czasy. I zachowa energię pod postacią tłuszczu. Lepiej jedzmy częściej, a mniej. Wybierajmy surowe owoce i warzywa jako przekąski, a kiedy mamy ochotę na coś słodkiego - suszone owoce. Są bardzo słodkie, ale dużo zdrowsze niż jakikolwiek baton. Ale dieta, to nie tylko to, co jemy, to także to, co pijemy. Truizmem będzie stwierdzenie, że najlepiej pić wodę. Po prostu tak jest. Unikajmy słodkich napojów, napojów energetycznych czy alkoholu. Pijmy wodę, zieloną herbatę, prawdziwe soki. I po prostu myślmy o tym, co jemy…

Więcej porad dotyczących diety a także pozostałych aspektów profilaktyki nowotworowej na stroniewww.rakowiwspak.pl

autor: dobrydietetyk

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Schorzenia proktologiczne

Czerw 25, 2014 Choroby nowotworowe

Z dr. hab. n. med. Wiesławem Tarnowskim, chirurgiem proktologiem, kierownikiem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Grochowskiego w Warszawie rozmawia Magdalena Próchnicka-Jarosz

czytaj więcej

Poskromić raka

Czerw 25, 2014 Choroby nowotworowe

Coraz częściej udaje się raka zaleczyć lub wyleczyć. Naukowcy poznali bowiem mechanizmy wywołujące tę chorobę. Teraz szukają sposobów, by pomóc ludziom, którzy żyją „po raku”.

czytaj więcej
POKAŻ